
Meer sportblessures, maar ernstig letsel op de SEH daalt
.
In 2024 liepen Nederlanders 5,6 miljoen sportblessures op, ongeveer 300.000 meer dan een jaar eerder. Daarmee is het aantal blessures terug op het niveau van vóór de coronapandemie. Toch is het blessurerisico gedaald, omdat Nederlanders meer zijn gaan sporten. Dit blijkt uit de Leefstijlmonitor, van het CBS in samenwerking met het RIVM en VeiligheidNL. Opvallend is dat het aantal bezoeken aan de spoedeisende hulp (SEH) voor ernstige sportblessures in tien jaar met 17 procent afnam, terwijl bij mountainbiken juist een stijging van 55 procent werd geregistreerd.
Naar schatting liepen 4,6 miljoen Nederlanders in 2024 tenminste één blessure op, goed voor in totaal 5,6 miljoen blessures. Ruim de helft daarvan vereiste medische behandeling, meestal door een fysiotherapeut. De trend laat zien dat het blessureaantal inmiddels weer op het niveau van vóór de coronapandemie ligt. Omdat er tegenwoordig meer wordt gesport, vooral binnen sporttakken met een relatief laag blessurerisico, is het blessurerisico per 1.000 sporturen echter gedaald.
Jongeren vaker op de SEH
In 92.900 gevallen gingen sporters met hun blessure naar de spoedeisende hulp. Bij meer dan de helft daarvan ging het om een ernstige blessure. Terwijl de meeste blessures in het algemeen voorkomen bij 18- tot en met 34-jarigen, is de grootste groep SEH-bezoekers juist jonger dan 18 jaar.
“Als ouder ga je met een geblesseerd kind vaak sneller naar de spoedeisende hulp dan wanneer je zelf iets mankeert,” zegt Victor Zuidema, programmamanager sportblessurepreventie bij VeiligheidNL. “Daar komt bij dat jongeren motorisch nog in ontwikkeling zijn en meer risico nemen, wat de kans op een blessure vergroot. Binnen de Sportagenda 2032 van NOC*NSF is afgesproken dat nog meer Nederlanders moeten gaan sporten. Daarvoor is het cruciaal dat zij dit ook gezond kunnen blijven doen. Blessures voorkomen is altijd beter dan genezen – en dat begint al vroeg, door op zoveel mogelijk verschillende manieren te bewegen.”
Hoogste blessurerisico bij mountainbiken
Net als in voorgaande jaren ontstond meer dan de helft van alle sportblessures tijdens veldvoetbal, fitness of hardlopen, mede door de populariteit van deze sporten. De kans op een blessure is relatief hoog bij veldvoetbal en hardlopen, maar aanzienlijk lager tijdens fitness. Mountainbiken kent het hoogste risico om met een blessure op de SEH te belanden. Daarbij neemt het aantal SEH-bezoeken bij mountainbiken de afgelopen tien jaar met 55 procent toe, waar het totale aantal SEH-bezoeken voor een ernstige sportblessure in diezelfde periode juist met 17 procent daalde.
“Mountainbiken wordt steeds populairder en er is de afgelopen jaren al veel werk verzet om ernstige blessures terug te dringen,” vertelt Troy Corsen, belangenbehartiger MTB van de NTFU. “Veel valpartijen en het eventuele ernstig letsel zijn vaak te voorkomen door goede techniektrainingen en het dragen van de juiste bescherming. Maar ook door duidelijke informatie op de routes. Met het kleurcodesysteem kun je net als op skipistes zien wat de moeilijkheidsgraad van een route is, en of deze past bij jouw vaardigheden. Omdat de helft van de routes nog geen kleurcodering bevat, roepen we routebeheerders op om ervoor te zorgen dat deze informatie wél langs elke route komt. Het verkleint de kans op valpartijen en letsel en vergroot het plezier bij het mountainbiken.”
Ook interessant voor jou
Meer over onderwerpen:
Meer voor werkvelden:
Meld je aan voor onze e-mail updates om op de hoogte te blijven.
